27

Září

Nápady

Pletení z gumiček

O gumičkách jsem se dozvěděla v práci. Bylo léto, školka byla zavřená a najednou mezi řečí moje kolegyně řekla, že její kluci už nedělají nic jiného, jenom pořád pletou náramky z gumiček. A hned mi ukázala dva jejich výrobky co měla na ruce. Byly moc pěkné, tak jsme se domluvily, že gumičky donese a vysvětlí, jak se to dělá. A že prý moje dcera to zvládne taky.

gumicky1

A bylo to. Pak to šlo naráz, gumičky byly doma, dcera upletla náramek pro babičku a ten druhý pro dědečka leží rozdělaný dodnes a najednou jsem zjistila, že pletu já… A nemohu přestat!

Ty gumičky je návyková věc, pozor na ně! Pokud jste ještě nezačaly (předpokládám, že mě čtou pouze dívky a ženy) tak rychle zavřete tento článek! Vůbec bych nevěřila, že mě zas chytne nějaký druh pletení, ale gumičky jsou úžasné. A co je neuvěřitelné, vymyslel je chlap. Jeden inženýr z Nissanu pro svoje dcery udělal tkalcovský stav na pletení z gumiček na vlasy a jeho rodina ho přemluvila, aby nápad patentoval a začal to vyrábět. A tak s naprosto minimální investici se stal milionářem.

gumicky4

Z gumiček uděláte všechno co vás napadne. Nejčastěji se pletou náramky. Záleží ale jakou použijete pomůcku na pletení. Moje kolegyně měla na to klobouček, který jsem již od té doby nikde jinde neviděla. Syn kamarádky pletl gumičky na prstech. Já jsem začala plést  na dvou spojených vidličkách (viz foto). Nebylo to pohodlné, tak jsem si na mimibazaru pořídila velkou sadu gumiček v krabici s tkalcovským stavem. Ale ani ten stav není universální, tak jsem si objednala z ebay tzv. Monster tail, kde kolíčky jsou dokola a uprostřed je mezera (ještě nedorazil).

gumicky

gumicky3

Nejraději dělám princezny, ty neuděláte jinak než na velkém stavu. Velmi brzy jsem pochopila, že nákup čínského padělku byl velký omyl. Originální gumičky a stav se je jmenují Rainbow loom. Jsou dražší, ale věřím tomu, že rozdíl v kvalitě bude obrovský i když na první pohled to třeba nepoznáte. Čínský laciný stav ze sady se mi velmi brzy rozbil a ani pokud byl vcelku práce s ním nebyla vůbec pohodlná. Gumičky se hodně natahují u složitějších vzorů nebo u postaviček a tak by stav měl zvládnout značné pnutí, ten můj se kroutil už od začátku. Takže pokud chcete vyrábět přívěšky a složitější náramky, nevyplatí se šetřit ani na stavu ani na gumičkách.

gumicky5

gumicky6

Pokud máte jenom gumičky, hodně věcí uháčkujete obyčejným háčkem. Uděláte tak celou abecedu, kytičky a spoustu dalších drobných výrobků. Háčkování z gumiček je nejjednodušší, jenže neuděláte tak nic složitějšího. A časem si stejně dopořídíte velký stav.

Pokud ještě nemáte svoje oblíbené zdroje návodů na pletení, mám pro vás několik tipů. Můj nejoblíbenější kanál na YouTube je Made by Mommy, protože má tutoriály ve velmi dobré obrazové kvalitě, jsou velmi srozumitelné a líbí se mi jak mluví. Pak čerpám inspiraci od Kate Schultz, miluji její princezny. A díky YarnJourney jsem se naučila složitější techniku pletení náramků a její kytičky jsou nádherné. 

gumicky2

Nemůžu v tomto článku vynechat otázku ftalátů. Já televizi nesleduji, zprávám se vyhýbám, ale pár lidí mě upozornilo, když viděli na mých dětech náramky, že jsou prý rakovinotvorné a máme je okamžitě sundat. Tak jsem šla tu celou věc prozkoumat. A zjistila, že prý v Anglii kvůli zvýšenému obsahu ftalátů neoriginální gumičky stahují z prodeje. Samozřejmě, člověk musí být na pozoru. Dočetla jsem se taky, že ftaláty se vstřebávají do lidského těla především vdechováním, při kontaktu se sliznici a společně s potravou. Takže, jestli máte náhodou neoriginální gumičky neolizujte je ani nezvykejte a v žádném případě nekonzumujte! Můj osobní názor je takový, že pokud dítě starší tři let bude mít na ruce jeden náramek z neoriginálních gumiček, tak nebude nějak obzvlášť ohrožené na zdraví. Přečtěte si Dobu jedovou na uklidnění a až po odstranění veškeré chemie z domácností se můžete vrhnout i na gumičky. Ale stejně, příště si koupím originální, nejen kvůli zdraví, ale i kvůli kvalitě.

A co vy a vaše děti – pletete? Co pletete, jak pletete, proč pletete? Prozraďte nám svoje zdroje inspirace!

 

sdílejte:

Facebook Twitter

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *