Celozrnný kváskový žitný chleba bez hnětení
O domácím chlebu z kvásku jsem četla na mnoha blozích a velmi mě to lákalo zkusit. Dvakrát jsem se pokusila vypěstovat žitný kvásek svépomocí, ale neúspěšně. Až jednoho dne jsem dostala opravdový živý kvásek od své milé kamarádky (ještě jednou díky, Janičko!). A nejen to, dostala jsem od ní i recept na celozrnný žitný chleba, který nemá chybu (originální recept – a spoustu jiných – najdete na blogu Maškrtnice).
Postup je jednoduchý, ale je třeba si to načasovat. Napřed jsem večer namnožila kvásek.
Potřebovala jsem na to:
1 lžičku kvásku
125 g celozrnné žitné mouky
125 ml vody
Do kvásku jsem nalila vodu a promíchala, pak jsem přisypala mouku a míchala až vzniklo hustší těsto, které jsem nechala přikryté 12 hodin.
Po 12 hodinách druhý den ráno jsem odebrala lžičku zralého kvásku. Pokud zapomenete na tento krok zůstanete bez kvásku, pozor! A pak jsem se pustila do výroby chleba.
Na chleba jsem potřebovala:
kvásek (cca 250 g)
530 ml vody
30 g medu
250 g žitných vloček
50 g slunečnicových semínek
385 g celozrnné žitné mouky
15 g soli
Formu na biskupský chlebíček jsem vymazala máslem a vysypala žitnou moukou. Pak jsem zamíchala kvásek, vodu, med a vločky. Potom jsem přidala mouku, semínka a sůl. Znovu jsem všechno promíchala, až se ingredience spojily v jednolité těsto, které jsem předělala do připravené formy a dala kynout na 5 hodin do vypnuté trouby.
Vykynutý chleba jsem postříkala vodou a dala do rozehřáté na 250 stupňů trouby na 10 minut. Potom jsem snížila teplotu na 215 stupňů a pekla chleba dalších 35 minut. Pak jsem chleba vyklopila z formy a dopékala na mříži 15 minut.
Výsledný bochník byl chuťově a vzhledově výborný a hřálo mě u srdce, že jsem upekla pro rodinu něco zdravého. A už zítra nesu kvásek do práce pro kolegyni, pečení zdar!
Napsat komentář